Nuo 1920 m. ketogeninė dieta, arba keto dieta, kai energijos šaltinis yra riebalai ir baltymai, o angliavandenių suvartojama nedaug, buvo pradėta taikyti daugeliui žmonių, siekiant numesti svorio ir padėti diabetu ar epilepsija sergantiems pacientams. Tačiau yra dar viena mažiau aptariama šios dietos nauda: keto dieta padeda protiniam darbingumui.
Jei jaučiate emocinį nuovargį, produktyvumo stoką ar prastą protinę veiklą, keto dieta gali būti jums tinkama išeitis. Apžvelgsime kai kuriuos būdus, kaip ketogeninė dieta gali teigiamai paveikti jūsų energiją ir padėti jums būti produktyvesniems visą dieną.
Ketogeninės dietos pagrindas yra tas, kad joje naudojamas specialiai sukurtas makroelementų balansas, siekiant gauti tam tikrą organizmo atsaką. Besilaikantys keto dietos valgo normalų baltymų kiekį, didesnį riebalų kiekį nei vidutinis žmogus, o angliavandenių suvartoja labai mažai – mažiau nei 50 g per dieną.
Kai angliavandenių suvartojama tiek mažai, organizmas reaguoja panašiai kaip badaujant. Užuot naudojusios gliukozę, pagrindinį energijos šaltinį, smegenys ima naudoti alternatyvų energijos šaltinį – riebalus. Tačiau prieš organizmui panaudojant riebalus, kepenys pirmiausia turi juos paversti ketoniniais kūnais. Tada, kai trūksta gliukozės, šie ketoniniai kūnai naudojami kaip kūno ir smegenų energija.
Taip veikia ketozė. Dabar, kai tai supratome, pakalbėkime apie tai, kaip ketozė gali būti panaudota kaip privalumas jūsų protinei būklei ir produktyvumui didinti.
Standartinėje vakarietiškoje mityboje trūksta daugelio dalykų, įskaitant labai svarbias nepakeičiamąsias riebalų rūgštis. Tai kenkia sveikatai, nes jų reikia, kad kūnas ir smegenys tinkamai funkcionuotų.
Jau kurį laiką žinoma, kad ketonai gali būti naudingi sergantiesiems neurodegeneracijos problemomis, pavyzdžiui, epilepsija, Alzheimerio liga, Parkinsono liga ir su senėjimu susijusiomis kognityvinėmis ligomis. Ketonų kūnų gamyba gali padėti šiais atvejais, nes šių problemų turinčių žmonių smegenys negali panaudoti pakankamai turimos gliukozės. Tokiu atveju ketogeninė dieta gali padėti suteikdama atsarginį energijos šaltinį.
Taip pat įrodyta, kad padidėjęs riebalų kiekis, gaunamas laikantis mažo angliavandenių kiekio ir keto dietos, tam tikrais būdais pagerina smegenų veiklą. Pavyzdžiui:
Kyla klausimas: ar keto dieta sveikiems žmonėms suteikia tikrą kognityvinį pranašumą? Ar ketozė gali paskatinti geresnę vidutinio žmogaus smegenų sveikatą?
Didelė ketogeninės dietos nauda sveikų žmonių smegenų veiklai yra susijusi su jos neuroprotekcinėmis savybėmis. Atsižvelgdami į tai, turime galvoti apie nepakeičiamąsias riebalų rūgštis omega-3 ir omega-6, kurios yra labai svarbios smegenų sveikatai ir funkcijai.
Didžiąją dalį mūsų smegenų audinio sudaro riebalų rūgštys, todėl logiška, kad jos būtų gyvybiškai svarbios ne tik bendrai smegenų sveikatai, bet ir tokioms svarbioms funkcijoms kaip mokymasis ir produktyvumo didinimui.
Žmogaus organizmas negali pats pasigaminti nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, todėl turime jų gauti iš maisto; sveikoje ketogeninėje programoje jų gali būti gausu. Be to, smegenų sveikatai svarbus tinkamas omega-3 ir omega-6 rūgščių santykis, kuris paprastai būna nuo 1:1 iki 1:4. Įprastoje vakarietiškoje mityboje šis santykis yra nuo 1:20 iki 1:40, o tai yra oksidacijos ir uždegimo receptas, kuris nėra naudingas psichinei savijautai.
Ketogeninės dietos privalumas yra tas, kad joje naudojami riebalai, padedantys palaikyti tinkamą omega-3 ir omega-6 riebalų santykį, įskaitant:
Be to, kai žmogus yra ketogeninės būsenos, smegenys ketonus naudoja adenozintrifosfatui (ATP) – molekulei, atsakingai už energijos pernešimą ten, kur jos reikia medžiagų apykaitai ląstelėse – gaminti. Ir nors gliukozė išlieka pagrindiniu energijos šaltiniu organizme, kai jos yra, daugelis žmonių nežino, kad ketonai iš tikrųjų yra efektyvesnis energijos šaltinis nei gliukozė ir gali sumažinti susidarančių destruktyvių laisvųjų radikalų kiekį. O smegenyse energija yra viskas. Tai padeda geriau apsaugoti smegenis – ir visą likusį organizmą – nuo oksidacinio streso, kuris neigiamai veikia protinę veiklą ir smegenų senėjimą.
Dėl nesubalansuotos mitybos gali trūkti proto aiškumo, kuris pasireiškia miglotomis smegenimis, sunkumais atsimenant svarbius faktus arba sunkumais susikaupiant ties užduotimis. Tokio pobūdžio simptomai paprastai susiję su dviem veiksniais:
Bet kuriuo metu, kai kalbate, mąstote ar apdorojate informaciją, dalyvauja glutamatas. Iš tikrųjų, didėjant intelektui, ląstelėse daugėja glutamato receptorių.
Tačiau, kaip ir bet kas gyvenime, per didelis glutamato kiekis nereiškia, kad bus geriau. Glutamatas turėtų gebėti virsti GABA, tačiau kartais virsmas vyksta ne taip gerai, kaip turėtų.
Kadangi glutamatas atsakingas už daugiau kaip 90 % smegenų sinapsinių jungčių, smegenys gali per daug perdirbti ir neturės GABA, kuri padėtų sumažinti stimuliaciją. Taigi, jei jūsų organizme yra per daug glutamato ir nepakankamai GABA, tikėtina, kad pasireikš smegenų rūkas, bus sunku susikaupti, taip pat sumažės socialinis elgesys ir padidės nerimas.
Ketonai suteikia smegenims dar vieną energijos šaltinį ir leidžia efektyviau perdirbti papildomą glutamato kiekį į GABA.
Taigi, padėdami padidinti GABA gamybą, ketonai gali padėti sumažinti smegenyse dirbančių papildomų neuronų kiekį ir pagerinti protinį susikaupimą. Tai netgi gali padėti sumažinti esamą nerimą ir stresą, o tai naudinga visiems.
Kitas būdas, kuriuo ketoniniai kūnai gali sumažinti laisvųjų radikalų kiekį smegenyse, yra mitochondrijų, kurios gamina energiją organizmo ląstelėms, efektyvumo ir energijos lygio gerinimas. Ketozė taip pat gali padėti sukurti naujas mitochondrijas ir padidinti ATP kiekį smegenų atminties ląstelėse. To pavyzdys buvo parodytas atliekant tyrimą su žiurkėmis, kurio metu tie tiriamieji, kuriems buvo duodama daugiausia ketonų, fizinius ir pažintinius testus atliko geriau nei tie, kurie buvo maitinami daug angliavandenių turinčia dieta arba tipiška vakarietiška mityba.
Turint visa tai omenyje, nesunku suprasti, kodėl keto dieta gali būti geras kitas žingsnis tiems, kurie nori padidinti protinę veiklą.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad per kelias pirmąsias savaites, pradėjus laikytis ketogeninės dietos, kai labai sumažėja angliavandenių suvartojimas ir organizmas sunaudoja likusią gliukozę, iš pradžių gali atsirasti protinis silpnumas arba galvos skausmas. Tai laikina ir paprastai kyla dėl to, kad jūsų organizmas išplauna elektrolitus dėl diuretinio ketozės poveikio.
Norėdami kovoti su bet kokiu iš šių šalutinių poveikių, kol organizmas prisitaikys, būtinai labai padidinkite vandens suvartojimą – gerkite, gerkite, gerkite. Tuomet būsite pakeliui į ketozės naudą protiniam darbingumui.